مشتری عزیز،برای پیدا کردن پمپ مناسب از قسمت فیلتر محصولات تعداد طبقات و تعداد واحدهای ساختمان را انتخاب نمایید.

پشتیبانی 24 ساعته
 09124765795

برای پیداکردن پمپ مناسب از قسمت فیلترها،تعدادطبقات و واحدهای ساختمان را انتخاب نمایید.

فاضلاب انسانی

فاضلاب چیست ؟

توسط : adminدر: فروردین ۲۷, ۱۳۹۸در: فاضلاب15 دیدگاه

 چاپ ایمیل

 • فاضلاب چیست؟
 • چگونه از دست این فاضلاب خلاص شویم
 • برای تصفیه فاضلاب باید اول فاضلاب را بطور کامل شناخت
  • شهری
  • سطحی
  • صنعتی
  • کشاورزی

فاضلاب چیست ؟

شهری را در نظر بگیرید که در آن آب باران در هر گوشه جمع شده است . بعضی از مردم سطل های حاوی ادرار و مدفوع انسانی در جوی های سطح شهر روان می کنند .بوی بد ناشی از این فاضلاب‌ها ، آب حمام ، و شستشو تمام شهر را فراگرفته است. موش‌ها و بیشتر موجودات موذی به راحتی در کنار شما زندگی می کنند . بیماری های ناشی از باکتری ، ویروس و قارچ فوق‌العاده شایع است. این وضعیت شهرها قبل از سیستم فاضلاب شهری است.

فاضلاب در شهر

فاضلاب ، گند آب یا چرک آب به محصول جانبی از هر فرایند مصرف آب به دست انسان می باشد، که در آن آب پایه که در آن املاح و مواد در آن حل شده باشند.

طبق تعریفی دیگر : به آب‌هایی گفته می شود که انسان از چرخه طبیعی آن خارج و به مصرف در آمده باشد و دوباره به چرخه آن باز گردانده می شود.

چگونه از دست این فاضلاب خلاص شویم؟

۱ روان کردن در کوچه‌ها و خیابان‌ها : این روش باعث افزایش وحشتناک جمعیت جانوران موذی ، رواج بیماری های واگیر دار ، و بوی نا مطبوع شده( این روش در لندن قبل از ۱۸۳۲ میلادی رواج داشته است که در آن سال بیماری وبا موجب از بین رفتن ۲۵۰۰۰ نفر شد)

۲– استفاده از چاه های جذبی خانگی و سپتیک‌ تانک : در این روش فاضلاب خانگی در مرحله اول بصورت بهداشتی دفع می گردد . اما فقط برای روستاها و شهرها با جمعیت خیلی کم مناسب می باشد و وقتی در سطح کلان و شهر های بزرگ به این موضوع می پردازیم و تعداد این چاه‌ها به هزاران عدد در یک شهر می رسد به سرعت باعث از بین رفتن منابع آب های زیر زمینی سالم می شود . و اختلاط آن با فاضلاب موجب خطرات وحشتناکی می شود.

نکته:

البته این روش جهت استفاده از روستاها و شهر های با جمعیت خیلی کم مناسب می باشد.

۳ ریختن فاضلاب در دریاچه‌ها و رودخانه‌ها : این روش نیز یکی از روش های خطر ناک محسوب می شود که:

۱-۳- افرادی که در پایین دست رود زندگی می کنند دیگر نمی توانند از آن منبع آب استفاده کنند .

۲-۳- اکوسیستم آن منطقه آبی برهم می خورد

دفع فاضلاب در رودخانه

تلنگر :

فرض کنید که ما یک کار خانه داریم که فقط آب رودخانه را دریافت کرده و با آن دستگاه های خود را خنک می کند و دوباره آب گرم شده را که طبق تعریف ما فاضلاب محسوب می شود را به رودخانه باز می گرداند . به نظر همه این یک کار بی ضرر است . اما بعد چند ماه خواهید دید بعلت گرم شدن آب رودخانه سطح اکسیژن آب رودخانه پایین آمده و گونه های بومی به سرعت از بین رفته و گونه های مقاومتر در برابر کمبود اکسیژن جای آنها را خواهد گرفت.

۴ تصفیه فاضلاب : این بهترین روش و اصولی ترین روش است که انسان در صد سال گذشته به آن رسیده است . در این روش فاضلاب توسط لوله‌هایی از محل تولید به تصفیه خانه هدایت شده و در آنجا فرایند تصفیه جهت برگشت آب به چرخه طبیعی آن صورت می گیرد.

برای تصفیه فاضلاب باید اول آن را بطور کامل شناخت

فاضلاب به بخش های :

a-شهری یا خانگی

b –سطحی

c – صنعتی

d – کشاورزی

تقسیم بندی می شود.

پساب شهری

به پساب ناشی از مصرف آب در خانه‌ها فاضلاب خانگی گفته می شود .

که شامل آب ناشی از سرویس های بهداشتی ، حمام ، ماشین لباسشویی و ظرف شویی ، شستشو بطور کلی تمام آبهای مصرفی در خانه که جزو فرایند طبیعی زندگی هستند را شامل می شود .

از مخلوط شدن پساب خانگی با پساب مراکز اداری و خدماتی مانند تعمیرگاه‌ها ، مراکز تهیه غذا ، فروشگاه‌ها و کارگاه‌ها که به اجبار در سطح شهر پراکنده هستند بطور کلی فاضلاب شهری را تشکیل می دهند. این پسابها بسته به نوع سیستم فاضلابی هر شهر از سطح آن شهر جمع آوری و خارج می گردد.

جریان رود

پساب سطحی

آب حاصل از ذوب شدن برف‌ها زمانی که در طبیعت روان شود موجب شادابی و زیبایی و روان شدن رودخانه‌ها و نهرها می گردد. اما همین اتفاق اگر یا آب حاصل از ذوب شدن برف های سطح شهر رخ دهد ، آب حاصل از این فرایند در سطح شهر جاری شده و آلودگی های سطح شهر را نظیر روغن های ریخته شده در سطح خیابان ، ماسه و گرد و خاک سطح پشت بام‌ها و جاده‌ها مواد شوینده ریخته شده در حیاط‌ها و زباله های جامد پراکنده در سطح شهر و….. را شسته و با خود حمل می کند . و آن آب سالم باران به آب آلوده و غیر قابل رها سازی در طبیعت بدل می شود. به این نوع فاضلاب فاضلاب سطحی گفته می شود.

پساب صنعتی

این نوع فاضلاب ناشی از چرخه تولید و نگهداری و بهره برداری از تجهیزات می باشد . این نوع فاضلاب‌ها بسته به نوع کارخانه مواد موجود در پساب آنها کاملا متفاوت است. اما درجه خطر آنها نسبت به فاضلاب خانگی بشدت بالاتر است و در آن احتمال وجود موارد زیر وجود دارد:

الف:ترکیبات شیمیایی سمی فوق‌العاده خطرناک

ب : خاصیت خورندگی بالا

ج: خاصیت قلیایی یا اسیدی بالا

د : احتمال وجود موجودات زنده در آنها بسیار پایین است

درجه خطر فاضلاب صنعتی را می توان چندین برابر فاضلاب شهری در خانگی است و در بعضی از آنها اگر قبل از رها سازی در طبیعت اگر فرایند تصفیه صورت نگیرد اکوسیستم منطقه را به کل از بین می برد..

گروه متخصصین سازه های شهر آب مشاور شما و هم یار محیط زیست در امور فاضلاب ۰۹۱۲۴۷۶۵۷۹۵

پساب کشاورزی

به اضافه آبهایی گفته می شود که در مصارف کشاورزی استفاده می شود که همراه خود موادی چون سموم کشاورزی و کود های شیمیایی را حمل می کند . که برای جانوران بشدت مضر هستند و در طولانی مدت در مصارف بالا و غیر اصولی سم و کود بر ای خاک و حتی گیاه نیز خطرناک می باشد.

در بخش بعد خصوصا به انتقال و تصفیه فاضلاب شهری از مبدا تا رها سازی در طبیعت می پردازیم

(این مطالب بطور کامل توسط تعمیرکاران متخصص جهت افزایش آگاهی شما دوست عزیز نگارش شده) لازم به ذکر است که این گروه آمادگی دارد هرگونه پرسش و درخواست شما را در این زمینه با تلفن های دفتر   با سه خط فعال پاسخگو باشد.

این گروه درخواست دارد نظرات خود را در مورد متن فوق اعلام نمایید. با تشکر

نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو مطالب
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه
سبد خرید